Kráľa Mateja všetci veľmi dobre poznáme z povestí a legiend. Zoznámili sme sa s ním ako s dobrákom, ktorý sa potuloval medzi obyčajnými ľuďmi, počúval ich trápenia a strasti a zachraňoval ich od nebezpečenstva. No bol naozaj taký? A je to naozaj všetko, o čo by sa s nami podelil?

Za sprievodu tieňohry a dobovej hudby sám Matej Korvín vyrozpráva svoj príbeh. Dovolí vám nahliadnuť na veci známe aj dávno zabudnuté, na veci súkromné aj verejné. Odhalí, aké náročné bolo nájsť si tú správnu manželku a zaistiť si tak dlhú a legitímnu vládu pre seba a svoj rod. Rozpovie, ako založil jednu z najznámejších univerzít – Univerzitu Istropolitanu. Vďaka tomu budete môcť zažiť štúdium renesančnej doby a zistiť, aké náročné bolo v tomto prostredí obhájiť pre panovníka svoje postavenie. Na vlastné oči tak uvidíte, ako proti nemu bojovali rivali nielen na bitevnom poli, ale aj intrigami, aké zrady Matej Korvín prežil a akých bol sám strojcom.

Vzniku divadelného predstavenia predchádzalo štúdium nemalého počtu zdrojov a rozhovorov s odborníkmi. Napriek tomu je inscenácia Korvín – Havraní kráľ ukážkou, že história nie je len vecou učebnice dejepisu, ale predovšetkým zdrojom fascinujúcich príbehov. Ak by ste sa predsalen chceli dozvedieť o dobe Mateja Korvína viac, pozývame vás po predstavení na besedu s našimi hercami.

Hra vznikla pri príležitosti 530. výročia smrti Mateja Korvína a 555. výročia založenia University Istropolitana.

Vznik divadelnej hry podporil Fond na podporu umenia.